15 хвилин щирості - Дабар - біблійний курс в Україні
Скільки часу Вам потрібно для того, щоб зробити щоденний іспит сумління?
Автор книжки, Юзеф Авґустин, переконує, щоб для цього вистачить всього лиш 15 хвилин на день.
“Вимагати від душі звітування – за думки, слова і, врешті, вчинки” – ось як потрібно згадувати та аналізувати кожну годину від пробудження до хвилини іспиту, – переконує автор, використовуючи працю “Духовні вправи” святого Ігнатія Лойоли.
Практичні вправи, конкретні запитання та легкий стиль написання цієї книжки допоможуть Вам вдосконалити свій щоденний іспит сумління.
Дуже часто ми носимо в собі велике прагнення молитви, яке не можемо втілити в життя. Перешкодою для цього не є відсутність часу, який часто просто марнуємо, але відсутність внутрішнього порядку. Може, навіть, присвячуємо молитві багато часу і сил. Часом регулярно практикуємо паломництва, беремо активну участь в релігійній спільноті, їздимо на реколекції, читаємо релігійні книжки, а наші духовні прагнення залишаються не заспокоєними.
Впадаємо в фрустрацію, коли бачимо, що наша щоденна поведінка не співпадає з нашими ідеалами. Обманюємо себе, вважаючи, що духовне життя повинно відразу усунути всі наші слабості й вади.
З часом наша ревність і ентузіазм згасають. Зникає захоплення духовністю. Розчаровані собою і безрезультативністю своєї духовності, повертаємось до «нормального», «тверезого» життя, де має значення лише те, до чого можна торкнутися, що можна побачити, почути, виміряти. На попереднє богомільне життя починаємо дивитись як на період дитячого ідеалізму, який мусить пройти в зіткненні з реальним світом.
Але, незважаючи на хаос і моральний непорядок, в нас існує схована туга за втраченими надіями і глибокими духовними прагненнями. В глибині серця ми прагнемо, як блудний син, повернутися до Бога, щоб знов зазнати Його близькість.
Час від часу ми пробуємо повернутись до досвіду минулого, щоби воскресити «щось», що вже давно вмерло. Маємо часом враження, що бракує небагато, щоб відновити давні духовні прагнення і релігійну ревність.
Але слід пам’ятати, що ми не станемо людьми ревної молитви і глибокої духовності завдяки одноразовому зусиллю. Необхідна духовна постійність і вірність, поєднана з внутрішньою щирістю.
Саме щирість є фундаментальним принципом духовного життя. Найменше обманювання себе в будь-якій справі і в будь-якій площині негативно впливає на духовне життя. Саме «напівправда», «маленькі компроміси», половинчаста щирість щодо себе самого, людей і Бога, не «називання речей своїми іменами» спричиняють поневолення в життєвому хаосі.
«Правда вас визволить» (Ів. 8, 32).
Першим зусиллям повинно бути щире і відкрите стремління до всієї правди про Бога в нашому житті і до всієї правди про нас самих. Досвід Таїнства сповіді може стати пережиттям правди, яка нас визволяє. Свої сповіді ми, переважно, відбуваємо формально, без глибоких внутрішніх настанов. Але навіть одноразова щира сповідь не зможе відхилити нашу обдурену щоденність.
Духовне життя вимагає щоденної щирості, оскільки неправда закрадається в спосіб мислення, почуття, реакції. Після первородного гріха людина має схильність до глибокого обдурювання себе. В ній існує несамовита схильність до моральної фальші (К. Ранер ТІ).
Св. Ігнатій Лойола пропонує нам в Духовних Вправах «щоденний іспит сумління», який повинен стати допомогою в устремлінні до «щоденної» правди про нас самих.
Ігнатіанський іспит сумління є не рахуванням своїх гріхів, а діалогом людини з Богом. Ми відкриваємо спочатку безумовну Божу любов, а потім – свою відповідь.
Іспит сумління можемо назвати щоденним «п’ятнадцять хвилин щирості».
Пункт перший. Подякувати Господу Богу за всі отримані ласки.
Пункт другий. Попросити про ласку розпізнати свої гріхи і позбутися їх.
Пункт третій. Вимагати від своєї душі звіту насамперед про думки, потім про слова, а тоді про вчинки, подумки переглядаючи годину за годиною або одну пору дня за іншою, від моменту пробудження до хвилини поточного іспиту.
Пункт четвертий. Попросити у Господа Бога прощення за свої провини.
Пункт п’ятий. Постановити собі, з Його ласки, виправитися. Насамкінець промовити “Отче наш”.
Зміст книги:
Вступ
1. Прагнення молитви
2. Що таке щоденний іспит сумління?
3. Подякувати Господові за всі дари
4. Просити про ласку пізнання гріхів
5. Вимагати від своєї душі звітування
6. Попросити у Бога прощення
7. Постановити собі виправитися
Останні коментарі