Царство Близькості - Дабар - біблійний курс в Україні
Роздуми над Євангелієм на 27 липня
Того часу Ісус іншу притчу подав їм, кажучи: «Царство Небесне подібне до зерна гірчиці, що його людина взяла та й посіяла на своєму полі; воно, хоч і найменше з усіх зерен, та коли виросте, стає більшим за всю городину і стає деревом, так що прилітають птахи небесні й гніздяться на його гілках». Іншу притчу навів їм: «Царство Небесне подібне до закваски, що її жінка взяла й поклала до трьох мірок борошна, поки все вкисло». Все це промовляв Ісус людям у притчах, а без притчі нічого їм не говорив, щоби збулося сказане через пророка, який говорив: «Відкрию уста Мої в притчах, виявлю сховане від початку світу!»
Ісус говорить про Царство Боже. В земному понятті, за часів Ісуса, здійснення щастя, було те, щоб стати царем, якому були доступні всі земні блага. Сучасна людина сказала б «хочу бути щасливою», а за часів Ісуса казали: «хочу бути царем». Тому Ісус вживає часто «Царство Небесне» або «Царство Боже». Царство Боже можна зрозуміти як вершину щастя для людини. Ісус, бувши людиною тієї єпохи, вжив слово «царство». Бо в тому часі, слово «цар» був синонімом щастя і вдачі в житті. Царство Боже можна розуміти як остаточне щастя.
В мт 10:7 читаємо Ісус говорить « Ідіть, проповідуйте, кажучи, що Царство Небесне – близько». Що це означає? Якщо Царство Боже – це щастя, то тепер розуміємо, що Ісус говорить: «близько є щастя». Близьке є здійснення мрій. Близько тому, що Він прийшов. Слово «близько» можна зрозуміти глибше, що це царство близькості, а не відстані. Близькості між людьми. З психології знаємо, що близькість є важка, небезпечна і навіть породжує агресію. Як, отже, зрозуміти те, що Ісус говорить: «близько Царство Небесне». Можливе є щастя в близькості. Ніхто зі слухаючих Ісуса, не міг не тільки мріяти а й навіть не припускав, що трапиться йому стати царем. Більшість людей, слухаючих Ісуса, були бідні, нещасливі та ще й покалічені, а навіть прокажені. Ніхто із них і не думав: «Де? Я? Можу бути царем?». А Ісус говорить «Царство Боже – близько». Кожна людина з тих, що слухали Ісуса, нічим особливо від нас не відрізнялися. Ніхто навіть і не думав, що в близькості є можливе щастя.
Деякі люди втікають від себе, від інших, щоб бути якнайдалі, шукають усамітнення. Думають, може тоді буде щастя, коли буду сам.Те, що говорив Ісус, звучало трохи неможливо, навіть нездійсненне. А Ісус говорить, що щастя є можливим. Можливо бути щасливим. Більше того, він навіть говорить, що Царство може розпочатися вже тепер. Не десь, колись і в якомусь майбутньому. Він говорить в Лк 17:21 так: «Царство Боже є між вами». Дає відповідь на запитання, де є Царство Боже. Вжите грецьке слово ентос можна перекласти: «між», що означає «тут, вже є». Або також «між вами». Але також ентос можна перекласти «всередені», в найбільшій глибині людини. Але й тут здається дуже важко бути щасливим, важко сприйняти, що тут в людині є Царювання Боже – щастя. Важко, бо людина боїться зустрічі зі своїм нутром. Маємо там різні завстиджуючі справи, спомини, які зранюють, травми, гріхи, спокуси. Як можна бути щасливим всередені себе? Чи я вірю, що можу бути щасливим? Чи я вірю, що можна жити з другою особою близько? І чи я вірую в те, що можу без остраху, без розпачі дійти в глибину себе? Не дуже в це віримо.
Ісус є тим, хто бачить людину. Бачить її нещастя, бачить її невіру в себе. Бачить трудні відносини між людьми: скоріш віддалення, чим близькість. Тому говорить ці слова про Царство Боже. Говорить, що щастя – Царювання Боже – близько і є можливим. Якщо ми в Христі Ісусі, через хрещення, є пророками та священниками, то є і царями. Якщо ж ми царі, то ми – щасливі.
Останні коментарі